Erkek Gömlek Bedenleri

ERKEK GÖMLEK BEDENLERİ

Üzerimize oturan, sıkmayan veya bol gelmeyen yani bedeninize uygun bir gömlek almayı isteriz. İnsan bedenleri birbirinden farklıdır. Ismarlama gömlekte terzi sizin ölçünüzü alacak ve gömleği ona göre kesip dikecektir. Ancak iş büyük çapta gömlek üretmeye gelince beden ölçülerini belli kıstaslara göre sınıflara ayırmak ve bu standartlara göre üretim yapmak gereği oluşmuştur. Yapılan çalışmalar ve zaman içinde edinilen deneyimler erkek gömleklerinde belli standart boyların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günümüzde üreticilerden bağımsız genel bir erkek gömlek bedenleri standartları uygulanmaktadır.

Standart erkek gömlek bedenleri hesaplanırken öncelikle boyun çevresi uzunluğu baz alınmaktadır. Çünkü boyun ölçüsünün artması, göğüs, omuz, bel ve kol boyu ölçülerinin de artması demektir.

Ülkemizde de geçerli olan Uluslar arası erkek gömlek bedenleri 5 gruptan oluşmaktadır. Bunlar, küçükten büyüğe small, medium, large, x large, xx large bedenlerdir.

Erkek gömlek bedenleri,  36 – 37 ölçüleri small, 38 – 40 ölçüleri medium, 41 -42 ölçüleri Large, 43 -44 ölçüleri X Large, 45 – 46 ölçüleri ise XX Large bedene tekabül etmektedir.

Erkek gömlek bedenleri, yaka ölçülerine göre belirlenir. 38 santimetreden başlayarak birer santimetre artışla 46 santimetreye kadar uzanır. Bu yaka ölçülerinin ikisi bir araya getirilerek yukarıda belirttiğimiz ticari ölçü yelpazesi ortaya çıkmaktadır.

Vücuda uygun doğru gömlek bedeni nasıl hesaplanır?

Öncelikle yaka ölçüsünü bulmak gerekir. Bunun içinde boynun çeresi en dış kısımdan mezura ile ölçülür. Ancak sıkı sarmaması gerekir. Bunun için gırtlak e mezura arasına işaret parmağını koyarak ölçüm yapmak gerekir. Bu yaka ölçüsü kişinin gömlek bedenidir.

Gömlek modeline göre bu ölçümler farklılık gösterebilmektedir. Regular fit, slim fit, casual fit modelleri için erkek gömlek bedenleri değişiklik göstermektedir. Regular fit gömlekle slim fit gömlek arasında göğüs ölçüsünde 2 cm fark bulunmaktadır. Slim fit göğüs ölçüsü 2 cm daha kısadır.  Kol boy uzunlukları hemen hemen aynıdır.

Şimdiye kadar bahsetmiş olduğumuz erkek gömlek bedenleri standart olarak kabul edilen vücut şekillerine göre belirlenmiştir. Anatomik yapısı farklı olan kişilerde bu erkek gömlek bedenleri her zaman doğru olmayabilir. Böyle durumlarda kişiye özel üretim yapılmaktadır.

slim fit gömlek beden ölçüleri,

uluslararası beden ölçüleri,

kiloya göre beden ölçüleri erkek,

pantolon beden ölçüleri karşılaştırma,

s m l xl xxl beden ölçüleri,

42 beden gömlek hangi bedendir,

erkek beden ölçüleri nasıl hesaplanır,

gömlek bedenleri sıralaması,

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.