Türkiyede Erkek Giyim Sektörü

Türkiyede Erkek Giyim Sektörü

Hazır giyim sektörü kalitesi olarak dünyada nam yapmış bir ülkeyiz tabii parakende ve erkek hazır giyim sektörünü ayakta tutmak kesinlikle bizim elimizde.

Erkek giyim üzerine son zamanlarda hızla gelişen giyim sektörünün yanı sıra diğer dallar da tetikleniyor ve harekete geçiyor diyebiliriz. Önceleri kadınların daha çok elbise giyim alışverişi yapıldığı düşünülürdü. Ancak teknolojinin gelişmesi ve bunun akabinde gerçekleşen internetin yaygınlaşmasıyla birlikte erkek giyimine olan ilgi de gün yüzüne çıkmış oldu. Böylece erkek giyim üzerine yapılan yatırımlar kısa bir sürede kadın giyim üzerine yapılan yatırımları yakaladı diyebiliriz. Ülkemizde irili ufaklı yaklaşık olarak  iki (2) bin civarında erkek giyim fabrikası bulunmaktadır. Bunların birçoğu bulunduğu yöreye büyük katkılar sağlarken yüzlerce kişiye de aynı anda istihdam sağlamaktadır.

Giyim sektörünün gelişmesi üzerine neler yapılabilir?

  • Devlet desteği artırılmalı ve teşvik oranları yükseltilmeli.
  • Giyim fabrikalarında çalışanlara sendikalaşma ve örgütlenme hakkı verilebilir.
  • Giyim sektöründe çalışanlara tatil günü ve mesai ücretlerinde zorunlu ücret uygulaması kullanılabilir.

Özel sektörü teşvik etmek adına yapılan çalışmaların yanı sıra teknolojinin nimetlerinin ve giyim sektörünün öncülerinin tanıtıldığı ve anlatıldığı seminerler verilebilir.

 

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.